MIÉRT KRISTÁLYOSODIK A MÉZ ?
Megtörtént veled olyan eset, hogy már azon a ponton voltál, hogy kivegyél egy kanál kristályos mézet az üvegből, majd megállj néhány percre, hogy feltedd magadnak a kérdést: még jó ez a méz ? Felejtsd el a gondjaidat. A méz kristályosodása egy teljesen normális folyamat és ráadásul garancia arra, hogy az üvegedben levő méz természetes.
A folyamat megértése érdekében, nézzük meg miből készül a méz.
Ebben a cikkben a következőkről olvashatsz:
1. A méz összetétele
2. A kristályosodási folyamat
3. A kristályosodást befolyásoló másodlagos tényezők
4. Újra folyós méz
A méz összetétele
A méz összetételét elsősorban azok a virágok határozzák meg, amelyekből a méhek a nektárt gyűjtötték. Általában a tartalom a következőképpen néz ki:
· Szénhidrátok: a méz főként cukrokból áll, koncentrációja körülbelül 80%. A glükóz és a fruktóz a méz leggyakoribb cukortípusai
· Víz: 15-20% víz, a méz feldolgozásához és megfelelő állagának fenntartásához szükséges.
· Fehérjék: kis mennyiségben, például enzimek és aminosavak
· Vitaminok és ásványi anyagok: B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, D, E, és K vitamint, valamint ásványi anyagokat, például kálciumot, foszfort, káliumot, vasat, magnéziumot, szelént, rézt és jódot találunk.
· Természetes aromák: azokból a növényekből származik, amelyekből előállították
· Természetes pigmetek: karotinoidok, amelyek a sárga vagy a barna színt adják a méznek
· Antioxidánsok: védik a szervezetet a szabad gyökök ellen
A kristályosodási folyamat
A méz a begyűjtés után hónapokon vagy akár éveken belül kikristályosodhat. Ez a folyamat a glükóz és a fruktóz arányától függ. Idővel a glükóz elválik a víztől, és elkezdődik a kristályosodási folyamat. Tehát, ha magasabb a glükóz aránya, akkor a méz gyorsabban kristályosodik, mint a hárs-, repce- vagy poliflóráméz esetében. Ezzel szemben, ha a méz több fruktózt tartalmaz, nehezebben kristályosodik. A legjobb példa ebben az esetben az akácméz, amelyet legtöbbször folyékony formában találhatunk meg.
A kristályosodási folyamat természetes, a méz minőségét nem befolyásolja, jótékony hatásai változatlanok.
A kristályosodást befolyásoló másodlagos tényezők
A fent részletezett fruktóz/glükóz arányon kívül más tényezők is befolyásolhatják a méz kristályosodását. Az egyik ilyen tényező a mézben lévő virágpor mennyisége. A magyarázat egyszerű, mivel a mézben található természetes részecskéken glükózkristályok keletkeznek. Tehát minél több virágport tartalmaz a méz, annál több kristály képződik.
Egy másik fontos tényező, amely befolyásolja a kristályosodási folyamatot, a hőmérséklet, a begyűjtés időpontjában, illetve a tárolási hőmérséklet. A méhek a kaptár hőmérsékletét 35°C körül tartják. Amikor a mézet kivonják és alacsonyabb hőmérsékleten tárolják, a kristályosodási folyamat felgyorsul.
Újra folyós méz
Ha vissza akarja állítani a mézet folyékony állapotba, a következő képpen teheti meg. És nem, a méz nem válik mérgezővé. A méz melegítésének helyes módja, ha az edényt meleg vízbe tesszük, maximum 40°C-ra.
40°C fölé melegítve a méz elveszíti játékony tulajdonságainak nagy részét, és csak édes aromáját őrzi meg, így csupán a cukor helyettesítője lesz. Adja hozzá kissé kihűlt teájához, vagy kávéjához, így élvezheti a méz összes jótékony hatásást.
Tehát a kristályosodás egy természetes folyamat, amely igazolja a méz valódiságát. A szakemberek ösztönzik a kristályos méz vásárlását. Tulajdonságai változatlanok maradnak, így néhányan ebben a formában részesítik előnyben, mert könnyebben kezelhető, és az íze intenzívebb.